FESTIVAL MUSIC PROGRAM

Cully Fest 2017 Program

Please note that all information was correct at the time of updating this program.  The program may change at any time without notice.

Stay tuned for the Offical Downloadable Program.

Friday November 17th

8am Festival Gates Open

9am Festival starts

9am – 3pm – School Excursion Program – Itineraries pre-selected

Founders Pavillion

Fairy Wonderland 9.30 – 10am,12.30-1pm, 1 – 1.30pm, 2-2.30pm, 2.30-3.30pm, 3.30-4pm

Fossil Dig 9.30-10am, 11.30-11.45am, 1-1.30pm, 2-2.30pm, 3-4pm, 4-5pm, 5-6pm

Opal Fossicking 9.30-10am, 11.30-11.45am, 2-3pm, 3-4pm, 4-5pm, 5-6pm

Susie Klein Art Workshops

11 – 11.30am Jewellery Making

2 – 2.30pm Face Painting

2.30 – 3pm Chalk Art

4-6pm Mural Painting

Sarah Campbell Art Workshops

2 – 4pm Abstract Painting

4 – 5pm Drawing Australian Animals

5 – 6pm Chalk Art

Around the Grounds

9am – 6pm (15 min sessions) Jumping Castle 

9am – 6pm (30 min sessions) Laser Tag 

11.30-11.45am, 1.15-1.30pm Bush Tucker Workshop with Dale Chapman First Food Co

9am -6pm Viv’s Animal Farm

9am – Bottle Feeding of young animals

10am – Meet and pat the animals

11am – Farm animal workshop

11.30am – Meet and pat the animals

1pm – Farm animal Workshop

1.30pm – Meet and pat the animals

2.30pm – Farm animal workshop

3pm – Meet and pat the animals

5.30pm – Bottle Feeding of young animals

Main Stage

3pm12am Festival Bar Open

9am – MC Welcome

9.30am – Jed Rowe

10.45am – Ain’e Tyrrell

11.45am Opening

– Welcome to Country

– Jacinta & Stevie Byrne

– Reuben Birchley

– Jessie G

– Michelle Plozza

– Herb Wharton

– Toowoomba Council Official Welcome

1.45pm – Josephine Birch

3.15pm – William Boom

4.30pm – Troy Troutman

5.45pm – Reuben Birchley

6.45pm – Troy Jangaji Brady

8pm – The Mad Mariachi

9.15pm – Cruisin Deuces

10.30pm – The Settlement

By the Lake

10.30-11.45am, (30min sessions) Didgeridoo Playing Workshop (Boys Only)

1-4pm Didgeridoo Making Workshop (3hrs Boys Only)*$90 for didgeridoo

Ampitheatre

Exploring Aboriginal Language 

– Troy Jangagi Brady

9-11.30am (30min) Kangaroo & Emu Dance

1-1.30pm Learn to make fire

2 – 2.30pm Aboriginal Artefacts

12.30-1pm Yarning/Storytelling with Herb Wharton

Yarning/Storytelling – with Troy Jangagi Brady

Saturday November 18th

8am Festival Gates Open

9am Festival starts

Founders Pavillion

9am – 3pm Fairy Wonderland

9am – 6pm Fossil Dig

9am – 6pm Opal Fossicking

9am – 4pm Hip Hop Dance Workshops with MNB Entertainment

9am – 6pm Susie Klein Art Workshops

9am – 9.30am Kite Making

9.30am – 10am Face & Body Painting

10am – 10.30am Hat or Cap Decorating

11am – 11.30am Jewellery Making 12 & under

11.30am – 12pm Mural Painting

12pm – 12.30pm Chalk Art

1.30-2pm Hand Puppets

2-2.30pm Balloon Art

2.30-3pm Clowning

3-3.30pm Face & Body Painting

3.30-4pm Chalk Art

4-4.30pm Mural Painting

4.30-5pm Balloon Art

5-5.30pm Chalk Art

5.30-6pm Face & Body Painting

9am – 6pm Sarah Campbell Art Workshops

9-10am, Charcoal Drawing

10-11am, 3-4pm Chalk Art

11am-12pm, 4-5pm Abstract Painting

2-3pm, 5-6pm Drawing Australian Animals

Ukulele Fun with Reuben Birchley

Theatre Sports with Josephine Birch

Open Singing Workshop (Adults) with Josephine Birch

7pm – 10pm – Youth Disco with leading DJ

Around the Grounds

9am – 6pm Jumping Castle

9am – 6pm Laser Tag

Cooking Demonstration

Bush Tucker Workshop

9am -6 pm Viv’s Animal Farm

9am – Bottle Feeding of young animals

10am – Meet and pat the animals

11am – Farm animal workshop

11.30am – Meet and pat the animals

1pm – Farm animal Workshop

1.30pm – Meet and pat the animals

2.30pm – Farm animal workshop

3pm – Meet and pat the animals

5.30pm – Bottle Feeding of young animals

Hula Hooping

The Glenvale Room

10am – 6pm Glenvale Room Bar

9.30am – Ali S

11am – Michella Plozza

12:15pm – Charlotte McCoy

12.30pm – Jolie Williamson

12.45pm – 1.15pm Low Volltage (Voll Sisters)

1.30 – Stomperoo

3pm – Dogtags

4.30pm – Body & Soul

5.45pm – Sam Newton

Cattlemans Bar

4 hour Songwriting Workshop with Troy Jangai Brady.  

Must have existing work this is a professional development workshop that will polish that work.  Troy is an internationally travelling artist.  Max 10 people on first booked basis.

Main Stage

10am – 12am Festival Bar Open

8.50am – MC Welcome

9am – Pepper Jane

10.15am – Reuben Birchley

11.30am – Josephine Birch

12.45pm – Brad Burtcher

2.15pm – William Boom

3.45pm – In Stereo

5.15pm – Acknowledgement of country

5.15pm – Guwamu Dancers Aboriginal Dance Group

6.15pm – Rochelle Pitt

7.30pm – Garrett Kato

8.45pm – B-Syde

10pm – Killing Heidi

By the Lake

7am – 8am Yoga

Didgeridoo Making Workshop (3hrs Boys Only)*$90 for didgeridoo

Didgeridoo Playing Workshop (Boys Only)

Ampitheatre

Exploring Aboriginal Language – Troy Jangagi Brady

Kangaroo Dance

Emu Dance

Learn to make fire

Aboriginal Artefacts

Aboriginal Art with Kargun Fogarty

Yarning/Storytelling with Herb Wharton

Didgeridoo performance – Kargun Fogarty

Yarning/Storytelling with Troy Jangagi Brady

Sunday November 19th

8am Festival Gates Open

9am Festival starts

Founders Pavillion

9am – 3pm Fairy Wonderland

9am – 6pm Fossil Dig

9am – 6pm Opal Fossicking

9am – 6pm Susie Klein Art Workshops

9am – 9.30am Kite Making

9.30am – 10am Face & Body Painting

10am – 10.30am Hat or Cap Decorating

11am – 11.30am Jewellery Making 12 & under

11.30am – 12pm Mural Painting

12pm – 12.30pm Chalk Art

1.30-2pm Hand Puppets

2-2.30pm Balloon Art

2.30-3pm Clowning

3-3.30pm Face & Body Painting

3.30-4pm Chalk Art

4-4.30pm Mural Painting

4.30-5pm Balloon Art

5-5.30pm Chalk Art

5.30-6pm Face & Body Painting

9am – 6pm Sarah Campbell Art Workshops

9-10am, 2-3pm Drawing Australian Animals

10-11am, 3-4pm Charcoal Drawing

11am-12pm, 4-5pm Abstract Painting

1-2pm Chalk Art

10am – 3pm Hip Hop Dance Workshops with MNB Entertainment

3.30pm – 30 Minute Dance Performance by kids to highlight what they have learnt

Ukulele Fun with Reuben Birchley

 

Singing for beginners with Josephine Birch

Around the Grounds

9am – 6pm Jumping Castle

9am – 6pm Laser Tag

Cooking Demonstration

Bush Tucker Workshop

9am -6pm Viv’s Animal Farm

9am – Bottle Feeding of young animals

10am – Meet and pat the animals

11am – Farm animal workshop

11.30am – Meet and pat the animals

1pm – Farm animal Workshop

1.30pm – Meet and pat the animals

2.30pm – Farm animal workshop

3pm – Meet and pat the animals

5.30pm – Bottle Feeding of young animals

Hula Hooping

The Glenvale Room

10am – 5pm Glenvale Room Bar

10.15am – Kelly Cork

11.45am – B-Syde

1.45pm – Gabrielle Voll

1.55pm – Charlotte Voll

2.05pm – Isabelle Voll

2.15pm – Jolie Williamson

2.30pm – Charlotte McCoy

2.45pm – Low Volltage (Voll Sisters)

3pm – Stevie Byrne

3.15pm – Jacinta Byrne

3.35pm – Jessie G

Main Stage

10am10pm Festival Bar

9am – Michelle Plozza

10.15am – Blutopia with Sean Mullan

11.30am – Cathy Drummond & the Byrne Sisters

12.45pm – Screamfeeder

2pm – Cheap Fakes

3.15pm – Brendan Leggatt Band

4.30pm – Sam Newton

5.45pm – Aboriginal Dance Group Guwamu Dancers

7.15pm – 8.45pm – Pierce Brothers

9.15pm – Jed Rowe

By the Lake

7am – 8am Yoga

Didgeridoo Making Workshop (3hrs Boys Only)*$90 for didgeridoo

Didgeridoo Playing Workshop (Boys Only)

Amphitheatre

Exploring Aboriginal Language – Troy Jangagi Brady

Kangaroo Dance

Emu Dance

Learn to make fire

Aboriginal Artefacts

Yarning/Storytelling with Herb Wharton

Yarning/Storytelling with Troy Jangagi Brady

Sponsors

IGA, IGA Community Chest, Oakey Beef, Vaughan Transport, Southern Cross Austereo, The Chronicle, Bus Queensland, Great Northern Brewing Co, TGAD, Out the Back Australia, NRA, RASQ, Base Camp, St George Freight Lines, Susie Klein Art

Be in the chance to win weekend tickets for you and three mates to Cully Fest 2017

Thank you for signing up! Check email for more details!